Na naszym szlaku drewnianych kościołów pogranicza wielkopolsko-kujawskiego Linówiec zajął pierwsze miejsce. Jakim sposobem? Zapraszamy do lektury.

Powiększ

15193685_1647432628888200_6551371791778607298_n
Kościół w Linówcu

Trochę rozczarowani wizytą w Wilczynie nie obiecywaliśmy sobie wiele po Linówcu. Koniec końców, czym może zaskoczyć drewniany kościół? Tak sobie myśleliśmy, przebijając się drogą Mrówki-Suszewo. Cóż, źle myśleliśmy. Daliśmy się zwieść i omotać własnym uprzedzeniom. Bo przecież znaki mówiły jasno: będziecie zadowoleni. Najpierw asfaltową drogą mijamy skansen średniowiecznego grodziska w Mrówkach (o nim będzie później). Później skręcamy w prawo i bez żalu żegnamy asfalt. Dziurawy dukt prowadzi między wysychające jeziora Suszewskie i Kownackie. Kto wie, co z nich zostanie, gdy ruszy kopalnia odkrywkowa w Ościsłowie?

Droga skręca, przybywa kolein, kałuż oraz błota. Wreszcie trakt, otoczony fantazyjnie przyciętymi wierzbami kieruje nas prosto do Linówca. Wpadamy do wsi i nagle jest — sam on: kościół pod wezwaniem św. Marcina w Linówcu. Jest świetny!

Kościół stoi na wzgórzu porośniętym drzewami. Już z daleka widać charakterystyczny, czerwony hełm wieży i dach. Niesamowity widok, zwłaszcza w zimny, śnieżny dzień. Zatem zatrzymujemy się pod kościołem. Wokół pełno aut, zbierają się wierni. Pewnie zaraz rozpocznie się msza. Dziwne, bo właściwie już powinna się zacząć. Na ławeczce siedzi młody ministrant i znudzony, grzebie butem w ziemi. — Co się stało, jeszcze nie ma księdza? — pyta go znajomy. — Musiał wrócić do Orchowa. Czegoś zapomniał. Chyba wina. — odpowiada młodzieniec i dalej grzebie w ziemi.

Leniwa, niedzielna pogawędka.

Powiększ

DSC021534
Kościół w Linówcu

Kościół jest uroczy. W naszym (Michał: niech będzie, że moim) prywatnym rankingu wszystkich drewnianych kościółków opisywanych na „manowcach” zajmuje drugie miejsce, tuż za kościołem w Rechcie. Wyprzedził nawet kościół w Strzelcach!

linowiec.jpg
Linówiec na mapie

Pierwsza wzmianka o Linówcu pochodzi sprzed 1523 roku. W dokumencie z 23 października 1360 roku (KDW III, nr 1617) pojawia się „Nicolao herede in Linowecz”. Prawdopodobnie w XIV wieku (a może i wcześniej) wieś była parafią. Bohater naszej opowieści, kościół pod wezwaniem św. Marcina został zbudowany w 1749 roku. Fundatorem świątyni był Sebastian Cząstowski. Kościół został zbudowany w miejscu starszej świątyni zbudowanej w XVI wieku, konsekrowanej 11 listopada 1601 roku przez sufragana gnieźnieńskiego Jana Gniazdowskiego. Dziś kościół należy do parafii Chrystusa Króla w Orchowie. W pobliżu kościoła znajduje się dzwonnica, którą także zbudowano w 1749 roku. W 1929 roku została wyremontowana. Widać, jak różni się na współczesnych zdjęciach i poniższym rysunku z 1917 roku.

Powiększ

linowiec-rys
Kościół w Linówcu około 1917 roku

Wieś Linówiec (czy Linowiec, jak ją piszą w źródłach historycznych) ma bogatą i ciekawą historię. Stąd pisali się Linowscy (herbu Pomian) znany ród wielkopolski. Okolice Linówca, atrakcyjne turystycznie, ciekawe pod względem historycznym są także nieodkryte. Tak jak w innych miejscowościach pogranicza kujawsko-wielkopolskiego czuje się „duch miejsca”. Warto tutaj przystanąć na dłuższą chwilę.

Powiększ

DSC02153
Kościół w Linówcu

UWAGA:

Mapa Linówca z 1895 roku (Topographische Karte 1:25 000 (Meßtischblatt) cz. wschodnia (Ostdeutschland)) pochodzi ze strony Mapy archiwalne Polski i Europy Środkowej

Ilustracja przedstawiająca kościół pochodzi z pracy „Album naszych zabytków, T. 1. Kościoły drewniane, Cz. 1 Dyec. gnieźnieńska / [rys. Zygmunt Światopełk-Słupski]” dostępnej na stronach Biblioteki Cyfrowej Diecezji Legnickiej.

Kościół pod wezwaniem św. Marcina w Linówcu — metryczka

Parafia pw. Chrystusa Dobrego Pasterza
62-436 Orchowo
ul. Powstańców Wlkp. 1
tel. 63/268.49.09

http://www.archidiecezja.pl

  • Współrzędne geograficzne 52.507500, 18.086944
  • Odległość od Inowrocławia około 40 kilometrów
  • Odległość od Konina około 48 kilometrów
  • Odległość od Torunia około 76 kilometrów
  • Odległość od Bydgoszczy około 81 kilometrów

Kościół w Linówcu to jeden z wielu niewielkich, sympatycznych kościółków drewnianych na pograniczu kujawsko-wielkopolskim. W pobliżu znajdują się kilka innych drewnianych świątyń: w Siedlimowie, Wilczynie i Orchowie.

Kolejnym ciekawym miejscem sąsiadującym z Linówcem jest Skansen Archeologiczny w Mrówkach.

Pogranicze kujawsko-wielkopolskie to świetne miejsce na bliższe i dalsze wyprawy rowerowe!

UWAGA:

Na zakończenie

Jeśli podobał Ci się ten wpis, zapraszamy do naszego newslettera! Piszemy znienacka, dzięki newsletterowi dowiesz się, kiedy na stronie manowce.com pojawi się kolejny artykuł.

Ciekawy wpis? Podziel się nim ze znajomymi i odwiedź naszą stronę fejsbukową https://www.facebook.com/na.manowcach