Do Niestronna dotarliśmy w mroźne, lutowe południe. Samo południe. Naszym celem nie był pojedynek z miejscowymi rewolwerowcami, czy też inne westernowe atrakcje. Cel był zupełnie inny. Kościół św. Michała Archanioła. Kontynuujemy wycieczkę trasą drewnianych kościołów pałuckich.

Historia

Historia Niestronna, jak to zwykle bywa, ginie w pomroce dziejów. Archeolodzy (Olga Romanowska-Grabowska oraz Januariusz Janikowski) w 1969 roku, na terenie tutejszej żwirowni, odkryli pozostałości cmentarzyska kultury grobów kloszowych, pochodzącego ze środkowego okresu lateńskiego (lata około 300-100 p.n.e.).

5 stycznia 1335 roku arcybiskup gnieźnieński Janisław zatwierdził zamianę Podolina, wsi kapituły gnieźnieńskiej na Niestronno, wraz z dziedzicem Kielczonem, synem Piotra (z rodu Nałęczów).

Wkrótce archidiakon gnieźnieński Bronisław erygował tu parafię, która została uposażona przez arcybiskupa Bodzantę w roku 1383. Do parafii przydzielono: Niestronno, Bełki i Drewno. Pierwszym proboszczem kościoła w Niestronnie był Stanisław. Arcybiskup Bodzanta to ciekawa i ważna postać. Był zdolnym administratorem i wytrawnym politykiem. Po śmierci Ludwika Węgierskiego Bodzanta próbował osadzić na polskim tronie Zygmunta Luksemburskiego, później Ziemowita IV Mazowieckiego (do tego stopnia, że nawet uroczyście ogłosił królem, a później spiskował w celu porwania Jadwigi Andegaweńskiej), by wreszcie osobiście ochrzcić Władysława Jagiełłę i koronować do na króla.

Niestronno, wraz z Parlinem, zostały złupione w czasie najazdu Abrahama Sochy, w roku 1383.

W 1520 roku patronem kościoła był św. Michał. Na początku XVII wieku przy parafii funkcjonowała szkoła. Jej nauczycielem  był Gaspar Nalerz, natomiast proboszczem był Łukasz. W roku 1696 proboszczem był Franciszek Darczewski i do parafii nale­żały oprócz Niestronna, Bełek i Drewna także Wieniec, Nagórnik, Leśnik oraz zaginione Molendium.

Powiększ

niestronno-zab
Kościół oraz drewniana dzwonnica na początku XX wieku.

Istniejący do dzisiaj, drewniany kościół został wzniesiony przez kapitułę gnieźnieńską w roku 1742. Wewnątrz kościoła zachowało się sporo ciekawych zabytków. Przewodniki wymieniają między innymi piętnastowieczną, kamienną kropielnicę, ołtarz główny z 1630 roku, krucyfiks z pierwszej połowy XVI wieku, ołtarze boczne z XVIII wieku oraz dziewiętnastowieczne kopie obrazów „Madonny Sykstyńskiej” Rafaela i „Świętego Michała Archanioła” Guido Reniego.

Powiększ

niestronno-kosciol-arch
Prałat Siudziński i kościół w Niestronnie

W 1913 r. staraniem proboszcza Antoniego Siudzińskiego (urodził się 24 maja 1875 r. w Gniewkowie, zmarł 5 września 1939 roku w Niestronnie) kościół został powiększony i odnowiony. Otrzymał także nowe organy. W tym też czasie został zbudowany nowy budynek plebanii widoczny w tle poniższego zdjęcia.

W okresie rozbiorów okolice Niestronna były chętnie zamieszkiwane przez osadników wyznania ewangelickiego, najczęściej Niemców. Niestronno należało do ewangelickiej parafii w Józefowie koło Mogilna.

UWAGA:

Ilustracja przedstawiająca kościół pochodzi z pracy „Album naszych zabytków, T. 1. Kościoły drewniane, Cz. 1 Dyec. gnieźnieńska / [rys. Zygmunt Światopełk-Słupski]” dostępnej na stronach Biblioteki Cyfrowej Diecezji Legnickiej.

Archiwalne zdjęcia kościoła w Niestronnie pochodzi z Przewodnik Katolicki, rok 1926 numer 1 dostępny na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Michała Archanioła w Niestronnie — metryczka

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Michała Archanioła w Niestronnie
Niestronno 24
88-300 Niestronno
tel. 52 315 85 12

http://parafianiestronno.ns48.pl

  • Współrzędne geograficzne 52,745437 17,858963
  • Odległość od Żnina około 23 kilometry
  • Odległość od Inowrocławia około 37 kilometrów
  • Odległość od Kruszwicy około 43 kilometry
  • Odległość od Bydgoszczy około 60 kilometrów

Pałuki to świetne miejsce na bliższe i dalsze wyprawy rowerowe! Piękne widoki, malownicze pagórki, miejsca pełne niesamowitych zabytków!

Kościół w Parlinie leży na Szlak pałuckich kościołów. W niedalekiej odległości od Niestronna znajdują się jeszcze drewniane kościoły w Parlinie, Ryszewku oraz Gąsawie.

UWAGA:

Na zakończenie

Jeśli podobał Ci się ten wpis, zapraszamy do naszego newslettera! Piszemy znienacka, dzięki newsletterowi dowiesz się, kiedy na stronie manowce.com pojawi się kolejny artykuł.

Ciekawy wpis? Podziel się nim ze znajomymi i odwiedź naszą stronę fejsbukową https://www.facebook.com/na.manowcach