· Swoją drogą.

Maksymilian Borucki był autorem ciekawej publikacji „Ziemia kujawska pod względem historycznym, jeograficznym, archeologicznym, ekonomicznym i statystycznym”. Umieścił tam opis granicy prusko-rosyjskiej.

Ponieważ temat dawnego pogranicza staje mi się coraz bliższy, postanowiłem nanieść opis Boruckiego na współczesną mapę. Wyszedł z tego taki oto dziwoląg, którym postanowiłem się podzielić ze światem. Proszę klikać i oglądać:

U dołu strony zobaczysz osadzoną mapę.

Opis Boruckiego, historyczne i współczesna mapa to coś w rodzaju brudnopisu, który mam nadzieję poprawiać i uzupełnić. Jeśli możesz poprawić przedstawione tam informacjom daj znać: michal@manowce.com.

Dodatkowe informacje

Maksymilian Borucki, Ziemia kujawska pod względem historycznym, jeograficznym, archeologicznym, ekonomicznym i statystycznym, Włocławek 1882. (strony 189-191).

Podług opisu szczegółowego dopełnionego w roku 1823 przez delegowanego od Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu Intendenta Generalnego skarbu Zalewskiego, granica od strony Prus, czyli teraźniejszego powiatu Inowrocławskiego i od strony Królestwa to jest dzisiejszego powiatu Nieszawskiego w przedłużeniu od Wisły do jeziora Gopła mil 9 1/2 przeprowadzona, została w następującym porządku:

https://arcg.is/WPuuG