· Swoją drogą.

Pałac we wsi Kobylniki niedaleko Kruszwicy ma wszystko, co przyzwoity pałac mieć powinien. Ma prezencję, ciekawą historię, garść tajemnic i zagadek, a na dodatek przestronny park. No ale przecież fajne jest daleko stąd, a to, co pod nosem – pospolite i nieciekawe. Prawda? Nieprawda.

Najpierw wyjaśnienie. Pałac w Kobylnikach to dzisiaj hotel. Nie wejdziemy do środka ot tak, ale i zewnątrz reprezentuje się okazale.

Powiększ

kobylniki-widok
Pałac w Kobylnikach

Powiększ

lew-kobylniki
Lew pilnujący wejścia do pałacu

Pałac został zbudowany w 1900 r. przez landrata (urzędnika administrującego w Prusach powiatem) inowrocławskiego i naczelnego prezesa prowincji poznańskiej, niemieckiego ziemianina Hugo von Wilamowitz-Moellendorff. Właściciele pałacu w Kobylnikach posiadali także liczne okoliczne wsie oraz udziały w istniejącej ówcześnie cukrowni w pobliskich Mątwach. Herb rodu Wilamowitz-Moellendorff znajduje się na froncie pałacu, nad drzwiami wejściowymi. Pasjonaci heraldyki zwrócą zapewne uwagę na podobieństwo do herbu Ogończyk. Słusznie, ponieważ przodkowie rodu wywodzą się ze zniemczonej szlachty litewsko-polskiej.

herby.jpg
Herb rodu Wilamowitz-Moellendorff

Członkowie szanowanego na Kujawach, potężnego rodu Wilamowitz-Moellendorff utrzymywali dobre stosunki z Polakami aż do wybuchu II wojny światowej. Bratem Hugo von Wilamowitz-Moellendorff był Ulrich von Wilamowitz-Moellendorff, światowej sławy filolog klasyczny. Tak więc spacerując po kobylnickim parku, stąpamy śladami ówczesnych kujawskich elit.

Powiększ

zarna-kobylniki
Ciekawostka. Kamienne żarna w pobliżu pałacu.

Park jest bardzo ładnie utrzymany, a spacer alejkami to prawdziwa przyjemność.

Niedaleko parku, znajduje się jeszcze jedna ciekawostka. Jest to opuszczony wiatrak, a właściwie pompa wiatrowa. Szerzej został opisany na stronie https://manowce.com. To prawdziwy unikat, chyba nie tylko w skali Kujaw! Dla osób, które nie obawiają się brodzić w mokrej trawie pozycja obowiązkowa!

Powiększ

kobylniki-zagadka
Misterne detale…

Pałac w Kobylnikach zachował się w doskonałym stanie. Na szczególną uwagę zasługują misternie wykonane żelazne balustrady. W zdobieniach dominuje motyw „zielonego człowieka” wskazujący na głęboką więź właścicieli pałacu z kujawską przyrodą. Niesamowita robota, perfekcyjna w każdym detalu. Domyślacie się, do czego służył misterny „dings” przy schodach na zdjęciu obok? Dla ułatwienia podpowiem, że bardzo przydaje się w błotniste, mokre dni.

Co to za zagadka? — zakrzyknie zaraz krewki Czytelnik. — Miały być tajemnice, nie zagadki. Prawdziwy pałac tajemnice mieć musi!

Powiększ

kobylniki-palac
Kobylniki - gościnny podjazd

Według niepotwierdzonych niestety informacji w kobylnickim pałacu miała działań konspiracyjna loża masońska! Domysły, że niemieccy właściciele wsi Kobylniki należeli do wolnomularstwa, nie są może bezpodstawne. Na przełomie XIX i XX w. Inowrocław był silnym ośrodkiem masońskim. W mieście legalnie i oficjalnie działały loże wolnomularskie, a przynależność do nich była niezwykle prestiżowa. Do dzisiaj, na niektórych kamienicach w Inowrocławiu, a nawet pobliskiej Kruszwicy zachowały się symbole masońskie — cyrkiel i węgielnica. Organizacje te zostały jednak zdelegalizowane dekretem prezydenta Ignacego Mościckiego w 1938 r. Loże masońskie oficjalnie przestały działać. Czy kujawscy wolnomularze rzeczywiście zaprzestali działalności? A może znaleźli cichą przystań w murach kobylnickiego pałacu?

Osobiście jestem sceptyczny, ale czy warto psuć innym zabawę? W każdym razie zainteresowanych historią pałacu w Kobylnikach odsyłam na stronę https://manowce.com.

Na zakończenie bardzo ważna sprawa. Proszę, nie mylcie pałacu w Kobylnikach koło Kruszwicy z pałacem w Kobylnikach koło Szamotuł!

Pałac w Kobylnikach – metryczka

Pałac w Kobylnikach
Kobylniki 2
88-150 Kruszwica
Strona internetowa

  • Współrzędne geograficzne 52.687161, 18.311325
  • Odległość od Inowrocławia około 14 kilometrów po terenie płaskim
  • Odległość od Strzelna około 14 kilometrów po terenie płaskim
  • Odległość od Kruszwicy około 3 kilometry po terenie płaskim

Rowerzystom jadącym do Kobylnik zarówno od strony Inowrocławia, jak i Kruszwicy polecamy drogę Inowrocław – Łojewo – Szarlej – Kruszwica. Jest ładniejsza i mniej uczęszczana niż droga 421.

Pałac zarządzany jest przez spółkę KOM-ROL, która w Kobylnikach prowadzi także stajnię, więc widok koni i jeźdźców nie jest tutaj rzadkością.

Na zakończenie

Ciekawy wpis? Podziel się nim ze znajomymi i odwiedź naszą stronę fejsbukową https://www.facebook.com/na.manowcach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.