· Swoją drogą.

Do Niestronna dotarliśmy w mroźne, lutowe południe. Samo południe. Naszym celem nie był pojedynek z miejscowymi rewolwerowcami, czy też inne westernowe atrakcje. Cel był zupełnie inny. Kościół św. Michała Archanioła. Kontynuujemy wycieczkę trasą drewnianych kościołów pałuckich.

Historia

Historia Niestronna, jak to zwykle bywa, ginie w pomroce dziejów. Archeolodzy (Olga Romanowska-Grabowska oraz Januariusz Janikowski) w 1969 roku, na terenie tutejszej żwirowni, odkryli pozostałości cmentarzyska kultury grobów kloszowych, pochodzącego ze środkowego okresu lateńskiego (lata około 300-100 p.n.e.).

5 stycznia 1335 roku arcybiskup gnieźnieński Janisław zatwierdził zamianę Podolina, wsi kapituły gnieźnieńskiej na Niestronno, wraz z dziedzicem Kielczonem, synem Piotra (z rodu Nałęczów).

Wkrótce archidiakon gnieźnieński Bronisław erygował tu parafię, która została uposażona przez arcybiskupa Bodzantę w roku 1383. Do parafii przydzielono: Niestronno, Bełki i Drewno. Pierwszym proboszczem kościoła w Niestronnie był Stanisław. Arcybiskup Bodzanta to ciekawa i ważna postać. Był zdolnym administratorem i wytrawnym politykiem. Po śmierci Ludwika Węgierskiego Bodzanta próbował osadzić na polskim tronie Zygmunta Luksemburskiego, później Ziemowita IV Mazowieckiego (do tego stopnia, że nawet uroczyście ogłosił królem, a później spiskował w celu porwania Jadwigi Andegaweńskiej), by wreszcie osobiście ochrzcić Władysława Jagiełłę i koronować do na króla.

Niestronno, wraz z Parlinem, zostały złupione w czasie najazdu Abrahama Sochy, w roku 1383.

W 1520 roku patronem kościoła był św. Michał. Na początku XVII wieku przy parafii funkcjonowała szkoła. Jej nauczycielem  był Gaspar Nalerz, natomiast proboszczem był Łukasz. W roku 1696 proboszczem był Franciszek Darczewski i do parafii nale­żały oprócz Niestronna, Bełek i Drewna także Wieniec, Nagórnik, Leśnik oraz zaginione Molendium.

Powiększ

niestronno-zab
Kościół oraz drewniana dzwonnica na początku XX wieku.

Istniejący do dzisiaj, drewniany kościół został wzniesiony przez kapitułę gnieźnieńską w roku 1742. Wewnątrz kościoła zachowało się sporo ciekawych zabytków. Przewodniki wymieniają między innymi piętnastowieczną, kamienną kropielnicę, ołtarz główny z 1630 roku, krucyfiks z pierwszej połowy XVI wieku, ołtarze boczne z XVIII wieku oraz dziewiętnastowieczne kopie obrazów „Madonny Sykstyńskiej” Rafaela i „Świętego Michała Archanioła” Guido Reniego.

Powiększ

niestronno-kosciol-arch
Prałat Siudziński i kościół w Niestronnie

W 1913 r. staraniem proboszcza Antoniego Siudzińskiego (urodził się 24 maja 1875 r. w Gniewkowie, zmarł 5 września 1939 roku w Niestronnie) kościół został powiększony i odnowiony. Otrzymał także nowe organy. W tym też czasie został zbudowany nowy budynek plebanii widoczny w tle poniższego zdjęcia.

W okresie rozbiorów okolice Niestronna były chętnie zamieszkiwane przez osadników wyznania ewangelickiego, najczęściej Niemców. Niestronno należało do ewangelickiej parafii w Józefowie koło Mogilna.

UWAGA:

Ilustracja przedstawiająca kościół pochodzi z pracy „Album naszych zabytków, T. 1. Kościoły drewniane, Cz. 1 Dyec. gnieźnieńska / [rys. Zygmunt Światopełk-Słupski]” dostępnej na stronach Biblioteki Cyfrowej Diecezji Legnickiej.

Archiwalne zdjęcia kościoła w Niestronnie pochodzi z Przewodnik Katolicki, rok 1926 numer 1 dostępny na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Michała Archanioła w Niestronnie — metryczka

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Michała Archanioła w Niestronnie
Niestronno 24
88-300 Niestronno
tel. 52 315 85 12

http://parafianiestronno.ns48.pl

  • Współrzędne geograficzne 52,745437 17,858963
  • Odległość od Żnina około 23 kilometry
  • Odległość od Inowrocławia około 37 kilometrów
  • Odległość od Kruszwicy około 43 kilometry
  • Odległość od Bydgoszczy około 60 kilometrów

Pałuki to świetne miejsce na bliższe i dalsze wyprawy rowerowe! Piękne widoki, malownicze pagórki, miejsca pełne niesamowitych zabytków!

Kościół w Parlinie leży na Szlak pałuckich kościołów. W niedalekiej odległości od Niestronna znajdują się jeszcze drewniane kościoły w Parlinie, Ryszewku oraz Gąsawie.

UWAGA:

Na zakończenie

Ciekawy wpis? Podziel się nim ze znajomymi i odwiedź naszą stronę fejsbukową https://www.facebook.com/na.manowcach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.