· Swoją drogą.

Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce nieopodal Włocławka to obowiązkowy przystanek na trasie wędrówek śladami kujawskich historii. Zapraszamy do podróży!

Zabytkowe Kujawy perłami stoją. „Perła kujawskiego baroku” to Markowice, „zapomniana perła” to Kościelec, „perła drewnianego budownictwa” to z kolei kościół w Pieraniu. Jaki przymiotnik otrzymał skansen w Kłóbce? Żaden! To po prostu perła. „Perła Kujaw”. Sprawdźmy zatem, czy opinia o szczególnej perlistości tego zakątka Kujaw nie jest przesadzona.

Skansen w Kłóbce

Na terenie skansenu znajduje się siedemnaście obiektów pochodzących z różnych zakątków Kujaw i ziemi dobrzyńskiej.

Największą uwagę przykuwają rzecz jasna zagrody gospodarskie wraz z całym (również żywym) inwentarzem. Ale oprócz chałup, stodół i chlewików w Kłóbce można obejrzeć kuźnię z lat 20. XX wieku, karczmę, wiatrak koźlak, remizę, szkołę, garncarnię czy olejarnię.

Są i dwie kapliczki oraz kościół z Brzeźna. W Kłóbce pełno ogródków, płotków i płoteczków, poletek oraz grządek. Jednym słowem jest tu wszystko, co powoduje, że spacer jest nie tylko pouczający, ale i nadzwyczaj pożyteczny.

Dwór rodu Orpiszewskich

W cenie biletu zapewniono nam zwiedzanie dziewiętnastowiecznego dworu Orpiszewskich. Klawo.

Dwór, rzecz jasna kipi od patriotycznych uniesień i takiż pamiątek. W końcu Orpiszewscy uczestniczyli we wszystkich powstaniach narodowych. Jednak najciekawsza z wydaje się (już po raz kolejny) postać kobieca. W Kłóbce wszechobecna jest Maria Wodzińska Orpiszewska (urodzona 7 stycznia 1819 w Warszawie, zmarła 7 grudnia 1896 w Poznaniu).

Pod wrażeniem Marii był zarówno Juliusz Słowacki, który nawet poświęcił jej swój wiersz, jak i Fryderyk Chopin. Ba, Maria Wodzińska Orpiszewska, była nawet z Fryderykiem zaręczona. Jednak rodzina nie wyraziła zgody na małżeństwo, uważając kompozytora na „zbyt chorowitego”. W każdym razie związek z Chopinem spowodował, że Kłóbka znalazła się na trasie Szlaku Chopinowskiego.

Na parterze dworu obejrzeliśmy odtworzone z pietyzmem pomieszczenia rodziny Orpiszewskich. Na piętrze znajduje się
wystawa malarstwa Marii z Wodzińskich Orpiszewskiej.

W piwnicach dworskich odtworzono kuchnię dworską, spiżarnię i pralnię. Miłośnicy angielskiego serialu „Pan wzywał, Milordzie?” powinni być wniebowzięci.

Skansen w Kłóbce — metryczka

Skansen w Kłóbce
87-840 Lubień Kujawski
tel. 54 284 27 92, 729 769 078
http://muzeum.wloclawek.pl/muzea/park-etnograficzny/

  • Współrzędne geograficzne 52.450255, 19.126011
  • Odległość od Włocławka około 30 kilometrów
  • Odległość od Inowrocławia około 88 kilometrów
  • Odległość od Torunia około 82 kilometry
  • Odległość od Bydgoszczy około 125 kilometrów

Po skansenie poruszamy się w towarzystwie przewodnika (inaczej niż na przykład w Sierpcu!). Podczas kupna biletów decydujemy, czy zwiedzamy tylko skansen, czy także dwór.

Na zwiedzanie wiejskiej części skansenu należy zarezerwować sobie przynajmniej dwie godziny. Kolejna godzina upłynie podczas zwiedzania dworku. Po skansenie oprowadzała nas kompetentna pani przewodniczka. Nie grymasiliśmy. Przewodniczka bez zbędnego marudzenia, żwawym krokiem, oprowadziła nas po wszystkim, czym Kłóbka mogła się pochwalić.

Pomiędzy zwiedzaniem skansenu a oglądaniem dworku można jeszcze obejrzeć niewielki park pełen pięknych drzew, pomników przyrody oraz komarów.

Przed skansenem znajduje się wygodny parking.

Skansen w Kłóbce jest położony nieopodal autostrady A1 (węzeł Kowal), tak więc dla zmotoryzowanych turystów ewentualna większa odległość nie powinna być większą wymówką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.