· Swoją drogą.

Uwielbiamy trasę wokół Jeziora Pakoskiego. Wygodny (w większości !) asfalt od zachodu prowadzi przez Pałuki, od wschodu Kujawami. Zróżnicowana trasa nie pozwala się nudzić, a śmigając malowniczym szlakiem mamy niepowtarzalną okazję, by dotknąć najdawniejszej historii Polski. Dzisiaj zapraszamy do wsi Strzelce.

Niedawno opisywaliśmy wieś Trląg, leżącą na północy Jeziora Pakoskiego. Na południu jeziora znajdują się Strzelce. Tutejsza świątynia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny to jeden z najładniejszych drewnianych kościółków województwa kujawsko-pomorskiego, jakie udało nam się obejrzeć.

Zdaniem archeologów okolice Strzelec były zamieszkane od czasów starożytnych. Historia wsi sięga pierwszych Piastów. Nazwa „Strzelce”, a dokładniej „Lubieszewo” pojawiła się w jednym z najważniejszych dokumentów polskiego średniowiecza, tak zwanym „falsyfikacie mogileńskim”. To nie pomyłka, Strzelce wydzieliły się z Lubieszewa w 1580 roku. Warto wiedzieć, że w dokumencie zapisano ponad dwadzieścia oryginalnych nazw osad i wsi Kujaw i Wielkopolski. Ciekawscy mogą odszukać łacińską treść „falsyfikatu mogileńskiego” w „Kodeksie Dyplomatycznym Wielkopolski, tom 1, dokument numer 3”. Nazwa wsi „Lubieszewo” w dokumencie Mieszka III przedstawia się następująco:

Powiększ

lubieszewo
Lubesseuo cum medio lacu, Lubieszewo z połową jeziora.

Kościół

Powiększ

kosciol-widok-2
Drewniany kościół w Strzelcach

W literaturze przedmiotu przyjmuje się, że kościół we wsi istniał już w XIII/XIV wieku. Istniejący współcześnie drewniany kościół Narodzenia NMP pochodzi z początku XVII wieku. Stylowi puryści zapewne będą kręcili nosami, bo kościół wielokrotnie przebudowywano, ale nam się podoba. Nie będziemy zresztą ukrywali, że mamy słabość do architektury drewnianej.

Powiększ

kosciol-widok-3
Kościół

Wnętrze jest urzekające. Główny, rokokowy ołtarz pochodzi z XVIII wieku.

Powiększ

kosciol-strzelce-wnetrze
Wnętrze kościoła w Strzelcach

Strzelce – metryczka

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Strzelcach
Strzelce 16
88-300 Strzelce

  • Współrzędne geograficzne 52.677135, 18.101562
  • Odległość od Janikowa około 10 kilometrów w większości po terenie płaskim
  • Odległość od Mogilna około 11 kilometrów w większości po terenie płaskim
  • Odległość od Strzelna około 10 kilometrów w większości po terenie płaskim
  • Odległość od Kruszwicy około 22 kilometry w większości po terenie płaskim
  • Odległość od Inowrocławia około 23 kilometry w większości po terenie płaskim

Strzelce to wieś położona na dogodnym skrzyżowaniu szlaków. Strzelce mogą stanowić miły przystanek na trasie dookoła Jeziora Pakoskiego, szlaku Janikowo-Strzelno lub drodze do/z Mogilna. Wieś jest położona na wzniesieniu, więc należy zachować rozwagę przy zjeździe i równy oddech przy wjeździe :)

Na zakończenie

Ciekawy wpis? Podziel się nim ze znajomymi i odwiedź naszą stronę fejsbukową https://www.facebook.com/na.manowcach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.