· Swoją drogą.

Wiatrak w Kamionce! Tłukąc się drogami i bezdrożami Wielkopolski, można nacieszyć oko drewnianymi zabytkami. We wsi Kamionka stoi zacny, pięknie odnowiony wiatrak „koźlak”. Tylko podziwiać!

Powiększ

Kamionka_286797_Fotopolska-Eu
Wiatrak w Kamionce, lata 70.

Wiatrak w Kamionce

Wielkopolska wiatrakami stoi. W czasach największej świetności, w XVIII wieku, na terenach Wielkopolski znajdowało się kilka(naście) tysięcy wiatraków. Dzisiaj ostało się około 150, co i tak daje Wielkopolsce pierwsze miejsce w wiatracznym rankingu polskich województw. Miłośnicy tych wspaniałych budowli zapewne znają Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej. Wiele osób zapewne zaciekawi Wielkopolski Szlak Wiatraczny. My zupełnym przypadkiem trafiliśmy na pięknie odnowiony wiatrak we wsi Kamionka.

Wiatrak został zbudowany w XIX wieku. Po wielu latach niełaski został zrekonstruowany w 2014 roku. W pobliżu znajduje się niewielki parking oraz plac zabaw. Młyn w Kamionce to typowy koźlak. Jego konstrukcja opiera się na masywnym słupie, dzięki czemu całą konstrukcję można było specjalnym dyszlem obrócić w stronę wiatru.

Powiększ

kamionka-wiatrak1911
Wiatrak na obligatoryjnej mapie z 1911r.

Nadgoplańskie wiatraki zostały opisane we wpisach „Chalno” i „Ostrowo”. We wpisie „Zagadka pewnej krowy” główną rolę grają, jakże inaczej, wiatraki!

Wiatrak w Kamionce galeria

Uwaga:

Fragment archiwalnej mapy Witkowo 1911

Fotografia wiatraka autorstwa Krzysztofa Jabłońskiego pobrana z serwisu fotopolska.pl

2 komentarze

  • Marcin
    at · Odpowiedz

    Ostatnio przejeżdżałem przez Wielkopolskę, miejscowość Śmigiel. Jak się okazało – miast wiatraków :)

  • Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.