· Swoją drogą.

Grodzisko we wsi Mietlica.

Dla miłośników nadgoplańskiej krainy i jej historii Mietlica to miejsce obowiązkowe. Potężne wały średniowiecznego grodziska górują nad brzegiem Gopła. Miejsce niesamowite, wciąż niezbadane i nieodgadnione. Zaryzykowałbym nawet, określenie „kultowe”.

O Mietlicy pisało się często i gęsto, widząc tutaj gród stołeczny plemienia Goplan znanego z dokumentu „Geograf Bawarski”. Cóż, wątpliwości wobec w ogóle istnienia plemienia Polan, znaczenia „plemienia” i innych zagadnień związanych z początkami państwa Piastów jest tak wiele, że nie ma sensu po raz kolejny streszczać naukowych dyskusji. Zainteresowanych odsyłam do tekstu „Stolica”, który opublikowałem na stronie manowce.com.

Wszystkich innych zapraszam na wycieczkę do tajemniczej Mietlicy!

Archeolodzy podczas badań, które prowadzili w latach 70. ubiegłego wieku, doszli do wniosku, że gród w Mietlicy powstał w połowie IX wieku. Być może czas jego założenia należy przesunąć nawet na początek X wieku.
Warto jednak pamiętać, że w tym miejscu znajdowała się wcześniejsza osada. Właśnie pozostałości z owej osady zamieszały nieco i zasugerowały archeologom, że zachowane do dzisiaj szczątki grodu powstały przed IX wiekiem.

Grodzisko od południa i zachodu otoczone jest wodami Gopła. Dzisiaj wysokość wału grodu sięga 3-4 metrów. Grodzisko otoczone było fosą, której ślady są doskonale widocznie od strony południowej oraz wschodniej. Od strony Gopła zachowały się też dwa przedwala rozdzielone fosami. Wschodnia część wałów grodziska uległa zniszczeniu. Znajdowały się one prawdopodobnie na terenie współczesnej drogi dojazdowej.

Powiększ

mietlica-mapa
Mietlica na mapie z końca XIX wieku

Bardzo ciekawa mapa z końca XIX wieku dość dokładnie pokazuje ówczesny stan grodziska wraz z późniejszymi ingerencjami.

Gród wczesnośredniowieczny istniał do połowy XI wieku. Być może upadek Mietlicy związany jest z burzliwymi wydarzeniami, jakie doświadczyła monarchia Piastowska w latach 30. XI wieku, które doprowadziły do wyludnienia Wielkopolski. Inne wytłumaczenie łączy upadek Mietlicy ze zmianami tras szlaków handlowych.
Według bardzo ciekawej hipotezy za upadkiem Mietlicy kryje się działalność Kazimierza Odnowiciela, który „odnawiając” swoje władztwo, zdecydował się zniszczyć dawny, silny ośrodek plemienny.

Niestety, obecnie nie dysponujemy żadnymi źródłami, które mogłyby przybliżyć okoliczności upadku tak ważnego grodu.

Warto jednak zwrócić uwagę, że mniej więcej w okresie, gdy Mietlica upadała, gwałtowny rozwój przeżywa gród w Kruszwicy. Można zatem pół żartem, pół serio stwierdzić, że Mietlica to dziadek średniowiecznej Kruszwicy.

Powiększ

mietlica-pano1
Widok z grodziska w Mietlicy

Warto przy okazji zastanowić się nad wzajemnymi relacjami piastowskiej „chrześcijańskiej” Kruszwicy i plemiennej „pogańskiej” Mietlicy. Wchodzimy tu rzecz jasna na teren jakże przyjemnej fantastyki historycznej.

Dość gadania, czas na zdjęcia. Nie będę ukrywał, że poniższe nie ukazują majestatu grodziska. Warto wybrać się tam wieczorem lub jeszcze lepiej wczesnym rankiem, żeby na własnej skórze przekonać się o niezwykłości tego wspaniałego miejsca (oraz doświadczyć zajadłość tutejszych komarów).

Mietlica imponująco przedstawia się z lotu ptaka (drona). Trafiła nawet na okładkę znakomitej książki Marcina Danielewskiego poświęconej średniowiecznym grodziskom kujawskim.

Więcej informacji praktycznych pod galerią zdjęć.

Aktualizacja, wiosna 2021

W galerii dodano kilka zdjęć przedstawiających grodzisko wiosną 2021 r. Wały grodziska zostały uporządkowane przez leśników. Może wygląda to trochę „łyso”, ale dzięki tej pracy dostęp do grodziska jest ułatwiony.

Przy okazji zdjęcia przedstawiające pozostałości zabudowań folwarcznych.

Mietlica, pozostałości zabudowań folwarcznych
Mietlica, pozostałości zabudowań folwarcznych

Uwaga:

W tekście wykorzystano między innymi:

Marcin Danielewski, Sieć grodowa na Kujawach oraz jej funkcje od połowy X do końca XIII wieku, Poznań 2016.

Marcin Danielewski, Nowe dane do badań nad kujawskimi grodziskami z Mietlicy i Borkowa, Studia Lednickie XIII (2014)

Archiwalna mapa z 1893 r.Topographische Karte 1:25 000 (Meßtischblatt): http://igrek.amzp.pl/details.php?id=11780452

Grodzisko we wsi Mietlica — metryczka

  • Współrzędne geograficzne 52.541270, 18.382175
  • Odległość od Inowrocławia około 34 kilometry
  • Odległość od Torunia około 73 kilometry
  • Odległość od Bydgoszczy około 83 kilometry

Dojazd do stóp grodziska w Mietlicy nie przysparza żadnych problemów. Można dojechać nawet autem, chociaż najciekawsza wydaje się nam wycieczka rowerowa. Odwiedzając Mietlicę można urozmaicić trasę wycieczki dookoła Gopła.

Do Mietlicy można dostać się rzecz jasna drogą wodną. Niestety, jako zatwardziałe szczury lądowe nie próbowaliśmy.

Samo wejście na szczyt grodziska rzecz jasna na własnych nogach. Grodzisko znajduje się na terenie Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia, dlatego wymagane jest bezwzględnie poszanowanie przyrody i zasad parku.

Przy grodzisku bardzo chętnie wędkują rybacy.

Na zakończenie

Ciekawy wpis? Podziel się nim ze znajomymi i odwiedź naszą stronę fejsbukową https://www.facebook.com/na.manowcach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.