· Swoją drogą.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu dla miłośników sielskich, wiejskich klimatów pozycja obowiązkowa. Dla pozostałych też.

Powiększ

DSC08984-Edit
Sielski bocian

Niewiele brakowało, a do Sierpca nie dojechalibyśmy. Bo zimno, bo wietrznie, bo nie ma czasu, bo…

Na szczęście dotarliśmy i bardzo dobrze się stało.

Skansen odtwarza popularną na Mazowszu wieś „rzędówkę”, gdzie zabudowania znajdują się po jednej stronie drogi. Znajduje się tu dziewięć mazowieckich zagród włościańskich oraz zagroda wraz z wiatrakiem (niestety w trakcie konserwacji!). Możemy także obejrzeć zespół karczemny z karczmą i kuźnią, zespół dworski wraz z parkiem krajobrazowym, oraz budynkiem dworu i siedemnastowieczną kaplicą oraz osiemnastowieczny kościół wraz z dzwonnicą.

Wszystkie obiekty są otoczone zadbanymi ogródkami, pasiekami. W zagrodach siedzą zwierzaki. Wokół chałup kręcą się przyzwyczajone do turystów perliczki, pasą się bociany — inwalidzi. Kwiatki kwitną, w ulach krzątają się pszczoły. Świetne miejsce na rodzinne wycieczki.

Oprócz malowniczych chałup warto obejrzeć bogato wyposażone wnętrza dworu oraz wystawę dawnych pojazdów i galerię rzeźby w budynku powozowni.

Żeby wszystko obejrzeć trzeba zarezerwować sobie kilka godzin niespiesznego spaceru. Warto także nabyć przewodnik, inaczej łatwo przegapić ciekawe detale.

Oglądając pięknie utrzymane chaty łatwo zapomnieć, że przez setki lat wieś była miejscem nędzy i trudu ponad ludzkie siły. Nie dowiemy się tu wiele o głodzie i cierpieniu. Nie usłyszymy „Lamentu chłopskiego na pany”.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu — metryczka

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
ul. Narutowicza 64, 09-200 Sierpc
Tel./fax 24 275 28 83, 24 275 58 20
mwmskansen.pl

  • Współrzędne geograficzne 52,8626756 19,6316188
  • Odległość od Włocławka około 60 kilometrów
  • Odległość od Torunia około 85 kilometrów
  • Odległość od Inowrocławia około 122 kilometry

Muzeum ulokowano około dwa kilometry od centrum Sierpca. Planując podróż warto zerknąć na stronę internetową mwmskansen.pl, ponieważ w parku etnograficznym odbywa się sporo ciekawych imprez.

Na terenie skansenu Muzeum Wsi Mazowieckiej znajduje się także nowoczesne centrum hotelowo-konferencyjne Hotel SKANSEN Conference & Spa hotelskansen.pl. Jest tam z pewnością bardzo nowocześnie, czysto oraz schludnie. Nie skorzystaliśmy.

Na zakończenie

Ciekawy wpis? Podziel się nim ze znajomymi i odwiedź naszą stronę fejsbukową https://www.facebook.com/na.manowcach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.