· Swoją drogą.

Do kościoła we wsi Siedlimowo wybraliśmy się zachęceni artykułem z Dziennika Kujawskiego. Jakże nie oprzeć się tytułowi: „Zabytkowy kościół w stylu zakopiańskim na Kujawach”? Tytuł odrobinkę przesadzony, ale kościół z pewnością wart jest obejrzenia.

Powiększ

dziennik-kujawski-siedlimowo
Dziennik Kujawski z 29 sierpnia 1939 r.

Artykuł w Dzienniku Kujawskim ukazał się we wtorek, 29 sierpnia 1939 r. Trzy dni później Niemcy zaatakowały Polskę, rozpoczęła się II wojna światowa. Kościół przetrwał wojenną zawieruchę, choć nie bez uszczerbku. Niemcy spalili sięgające podobno aż czasów średniowiecza księgi parafialne. Kim był ówczesny „troskliwy i energiczny” proboszcz? Czy to ksiądz Stanisław Badura? Taką informację udało mi uzyskać na stronie projektu „Wielkopolscy księża od XVIII do XX wieku”. Niestety Autor artykułu nie wymienił nazwiska proboszcza.

Drewniany kościół pw. świętego Michała Archanioła w Siedlimowie ma rzecz jasna bogatą historię. Pierwsza wzmianka o wsi i kościele pochodzi z 1375 roku. Siedlimowo należało wówczas do arcybiskupów gnieźnieńskich. Już wtedy znajdował się tu kościół, w źródłach zachowało się bowiem imię Antoniego, tutejszego plebana.

Powiększ

wielkopolska
Na horyzoncie już Wielkopolska

Co ciekawe, wiosną 1874 r. na polu należącym do właściciela Siedlimowa E. Sydowa (właściciel Siedlimowa, znany działacz narodowy) podczas orki wydobyto pokruszone urny oraz drobne „pieniążki”. Latem właściciel zarządził  przeprowadzenie wykopalisk. Odnaleziono wówczas siedemdziesiąt dziewięć monet rzymskich! To sensacyjne wydarzenie opisywał 12 czerwca 1874 roku krakowski dziennik „Czas” (to samo pismo, w którym ukazywał się w odcinkach „Potop” Henryka Sienkiewicza).

Zachowany do dzisiaj kościół wybudowano w roku 1786 r. staraniem księdza Stanisława Kamińskiego.

Malowniczo położony na niewielkim wzniesieniu, otoczony wysokimi drzewami kościół może się podobać. Monumentalna, drewniana bryła kościoła robi wrażenie. Niestety, jak to często bywa, nie udało nam się wejść do środka, lecz na przykościelnej tablicy ogłoszeń podano numer telefonu proboszcza. Można spróbować!

Powiększ

siedlimowo-masoni
Niezbyt pochlebne słowa o Siedlimowie w Dzienniku Bydgoskim z 15 sierpnia 1926r.

Siedlimowo to wieś przygraniczna. Kilkaset metrów na południe przebiega granica między województwem kujawsko-pomorskie i wielkopolskim. To jednak żadna nowość. Wystarczy zerknąć na dziewiętnastowieczną mapę, by przekonać się, że dokładnie w tym samym miejscu przebiegała granica między zaborami. Wciąż daje się odczuć przygraniczny klimat, który ujął nas podobnie jak podczas wycieczki wokół jeziora Gopło.

siedlimowo-mapa.jpg
Mapa Siedlimowa z 1893 r.

Mapa Siedlimowa pochodzi z 1893 r. W pełnej rozdzielczości można obejrzeć ją na stronie http://igrek.amzp.pl/.

Powiększ

kosciol-w-siedlimowie-1
Kościół w Siedlimowie

Powiększ

kosciol-w-siedlimowie-15
Siedlimowo

Siedlimowo — metryczka

Kościół pw. świętego Michała Archanioła w Siedlimowie
Parafia pw. św. Michała Archanioła
88-324 Jeziora Wielkie
Siedlimowo
tel. 52/318.72.58
www.parafiasiedlimowo.pl

  • Współrzędne geograficzne 52,4878413 18,2254436
  • Odległość od Strzelna około 18 kilometrów
  • Odległość od Kruszwicy około 25 kilometrów
  • Odległość od Skulska około 10 kilometrów

Wyprawa rowerowa do Siedlimowa z Inowrocławia lub nawet Kruszwicy to wyzwanie. Uważać należy zwłaszcza do ruchliwy odcinek drogi numer 25. Turyści nadjeżdżający od strony Przyjezierza będą poruszali się w miarę spokojnymi drogami asfaltowymi.

Obok kościoła znajduje się plac, gdzie można zaparkować auto.

W okolicach kilku kilometrów znajdziecie jeszcze kilka interesujących, drewnianych zabytków: kościół w Kościeszkach, kościół w Rechcie oraz wiatrak w Chrosnie. Wszystkie zabytki drewniane opisujemy w kategorii „Architektura drewniana”.

Na zakończenie

Ciekawy wpis? Podziel się nim ze znajomymi i odwiedź naszą stronę fejsbukową https://www.facebook.com/na.manowcach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.