· Swoją drogą.

Dziś zabieramy Was na jedną z przyjemniejszych tras rowerowych na Kujawach. Pętlę wokół jeziora Gopło.

Mała pętla wokół jeziora Gopło.

Powiększ

wyprawa-goplo-pocztowka
Przedwojenna pocztówka opisująca nadgoplańskie atrakcje

Jedna z najsympatyczniejszych tras rowerowych południowych Kujaw, nasz faworyt „mała pętla” wokół jeziora Gopło. Sympatyczna, bo prowadzona w większości bocznymi, asfaltowymi, dobrze utrzymanymi drogami. Kilkakrotnie wjedziemy na polne drogi, ale bez obaw! Łagodne pagórki pozwolą na spokojną jazdę i zachwycanie się wspaniałymi widokami i bogatą przyrodą Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. Widok gęsi, kaczek, bocianów i tego całego rozśpiewanego towarzystwa będzie nam towarzyszył przez większą część drogi!

To także trasa bogata historycznie. Ruszamy z Kruszwicy „legendarnej stolicy Polski”! Po drodze możemy obejrzeć między innymi dziewiętnastowieczny dwór w Lachmirowicach. Obowiązkowym punktem wycieczki są osiemnastowieczny, drewniany kościół pw. św. Anny oraz tajemniczy kamień we wsi Kościeszki. Niedaleko Kościeszek, we wsi Rzeszynek znajduje się drewniany spichlerz dworski z 1709 roku. Miłośników „starożytności” zaintryguje z pewnością głaz z rytem swastyki we wsi Ostrówek oraz (otoczone elektrycznym pastuchem!) ruiny dworu. Niewątpliwą atrakcją będzie rejs promem przez Gopło między Ostrówkiem a Złotowem. We wsi Popowo, tuż nad Gopłem, znajduje się kolejny dziewiętnastowieczny pałac. Na południowym skraju Gopła zobaczymy późnogotycki kościół św. Mateusza w Ostrowie nad Gopłem oraz dwór rodziny Trzcińskich. Zwróćcie uwagę na charakterystyczną kępę drzew przy skrzyżowaniu między Rusinowem a Tarnówkiem, to dawny, niestety zdewastowany, cmentarz ewangelicki.

Koniec świata

1-3476_1867_Popowo_1893_UW.jpg
Granica Cesarstwa i Królestwa Kongresowego

Podróż wokół Gopła ma także jeszcze jeden historyczny atut. Przez okres rozbiorów, południową granicą Gopła prowadziła granica między Cesarstwem Niemieckim i Królestwem Kongresowym. Wierzcie lub nie, ale klimat starego pogranicza da się odczuć do dzisiaj!

Południowe krańce Gopła to królestwo dziewiętnastowiecznych ochweśników, wędrownych handlarzy dewocjonaliów, którzy na potrzeby swojej profesji utworzyli sekretny język nazwany kminą ochweśnicką.

Centrum działalności ochweśników były Skulsk i Ślesin, skąd wyruszali w dalekie podróże handlując świętymi obrazami, ale także pierzem czy trefnymi lekarstwami.

Na temat ochweśników pisał już Stanisław Górka w piśmie Wisła z 1901 r., gdzie zawarł także krótki słowniczek kminy ochweśnickiej!

Powyższa mapa to Meßtischblatt z 1893 roku dostępna na stronie http://igrek.amzp.pl/details.php?id=11780452

Łyżka dziegciu

Mimo że trasa wokół Gopła naprawdę nam się podoba, nie sposób pominąć kilku przykrych spraw i problemów, na które trafiliśmy.

Oznakowanie trasy, zielonego szlaku, jest przygotowane lepiej po zachodniej stronie jeziora. Na wschodniej stronie czeka nas podróż drogą krajową numer 62 i trzeba trochę uwagi, by trafić w skrót do Kruszwicy.

Po drodze możemy obejrzeć liczne dworki i pałace. Niestety, przymiotniki, jakimi możemy je opisać to: „zniszczony”, „zaniedbany”, „zdewastowany”. Z żalem patrzymy, jak jeden z najładniejszych dworków — rodowa siedziba Trzcińskich z Ostrowa nad Gopłem popada w ruinę. Przykro patrzeć, zwłaszcza gdy nad drzwiami zachował się jeszcze tak piękny napis:

Jeżeliś strudzony, zniżą się te progi, Spoczynek Cię czeka – jeżeliś znękany, Rozszerzą się te ściany – spokój tu znajdziesz.

Wandale i złodzieje nie oszczędzili nawet cmentarzy. Kilka lat temu zdewastowano kaplicę rodową Trzcińskich. Złodzieje ukradli pamiątkową tablicę.

Także nadgoplańska przyroda pada ofiarą bezmyślnego barbarzyństwa. 13 maja 2016 r. (praktycznie w chwili, gdy piszemy te słowa) celowo podpalono trzciny w Ostrówku. Spłonęło 7 hektarów trzcinowisk stanowiących ostoję nadgoplańskich zwierząt.

Orientacyjna trasa rowerowa wokół jeziora Gopło

Pętla wokół Gopła — metryczka

Pętla wokół Gopła

 • Jezioro Gopło, współrzędne geograficzne 52,3649 18,2129
 • Długość trasy rowerowej Kruszwica-Złotowo-Kruszwica około 40 kilometrów, większości po terenie płaskim

Szlak wokół Gopła jest oznaczony kolorem zielonym. Raczej nie ma kłopotów z błądzeniem, znaki są dobrze widoczne, mamy jednak wrażenie, że trasa po zachodniej stronie jeziora jest lepiej oznaczona. Uwaga, po wschodniej stronie jeziora czeka nas kilka kilometrów trasy drogą krajową 62.

Walory przyrodnicze i historyczne trasy wokół Gopła są nieocenione. Prawie cała trasa znajduje się w granicach Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. Spotkać tu można liczne gatunki ptaków między innymi kormorany, żurawie, bieliki czy gęgawy, które są symbolem parku. Miłośnicy przyrody mogą skorzystać z wież widokowych znajdujących się na terenie parku. Pod względem historycznym godna polecenia jest zwłaszcza zachodnia strona Gopła. Na szlaku lub w jego bliskim otoczeniu znajdziecie opisywane wcześniej miejscowości: Rechta, Kościeszki, Chrosno.

Pętlę wokół Gopła można przedłużyć zwiedzając grodzisko w Mietlicy, lub objechać całe jezioro pokonując kanał Warta-Gopło w miejscowości Przewóz.

Ciekawy wpis? Podziel się nim ze znajomymi i odwiedź naszą stronę fejsbukową https://www.facebook.com/na.manowcach

4 komentarze

 • Pieniny z psem
  at · Odpowiedz

  Trasa ciekawa i warta rozważenia, będąc w tamtych rejonach na pewno wezmę pod uwagę. Pozdrawiam

 • Dominik Pięta
  at · Odpowiedz

  Super trasa z licznymi przepięknymi widokami :), wczoraj przejechałem. Wyjechałem z Koła, przez Osiek Wielki, Sompolno przekraczając Kanał Ślesiński w Koszewie objechałem zachodni brzeg od Warzymowo do Kruszwicy. Powrót po zachodniej stronie jeziora przez Przewóz. Niestety prom w Ostrowo jest w trakcie remontu ( do końca sierpnia).

 • Dominik Pięta
  at · Odpowiedz
 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.